Želite se baviti glumom, ali ne znate koga pitati za savjet?
Želite nastupati pred ljudima, ali imate tremu i bojite se javnog nastupa?
Želite upisati studij glume, ali ne znate kako se pripremiti za prijemni?
Problemi su to s kojima se mnogi umjetnici susreću. Odgovore iz čarobnog svijeta glume potražite na besplatnoj online radionici glume – Cijeli svijet je pozornica.
Upis na studij glume obično je stresno iskustvo za buduće glumce. Savjeta o tome kako se pripremiti za prijemni ima koliko i glumaca. Baš kao i savjeta o tome kako glumiti. Kako prepoznati dobre i korisne savjete, kako se kvalitetno pripremiti za prijemni i kako pobijediti tremu prije izlaska pred publiku saznajte na šest online radionica koje će voditi diplomirani glumci Erna Rudnički, Ognjen Milovanović i Ivan Ožegović.
Kroz prvi dio radionica voditelji će Vam predstaviti svoj put od amaterskog bavljenja glumom u Bjelovarskom kazalištu do upisa na Akademiju dramskih umjetnosti u Zagrebu, osvajanja prestižnih Nagrada hrvatskog glumišta i rada u kazalištu, na filmu i Netflixovim serijama. Kroz njihove osobne priče moći ćete saznati koliko je rada, upornosti i ljubavi potrebno za profesionalno bavljenje glumom, kako izgledaju audicije, koliko je dinamičan glumački poziv.
Voditelji će Vas upoznati s osnovama glume, razlikama između glume u kazalištu, na televiziji, filmu, davanju glasa u crtićima. Saznati ćete kako se oni nose s tremom uoči nastupa, koje metode koriste da smanje tremu, kako uče tekstove i kako se snalaze u situacijama kad predstava pred publikom krene u krivom smjeru.
Svi polaznici radionica dobit će popis literature koji bi trebali pročitati prije izlaska na prijemni, kao i popis serija, filmova i predstava s kojima bi morali biti upoznati ako planiraju ozbiljnije se baviti glumom i/ili studirati na umjetničkoj akademiji.
Za prijemni na umjetničke fakultete potrebno je uglavnom pripremiti pjesme i monologe po osobnom izboru. Naši voditelji će Vam predstaviti svoj izbor poezije i monologa za prijemni, objasniti koje su najčešće pogreške koje se rade na prijemnom, pojasniti Vam kako odabrati što recitirati i kako pobijediti tremu.
Drugi dio radionice namijenjen je analizi izvedbi s kojima polaznici radionice planiraju ići na prijemni, na natjecanja. Svi sudionici imat će priliku poslati snimku svojih monologa voditeljima radionice i dobiti individualan savjet od voditelja na čemu još trebaju raditi i kako popraviti svoj nastup za prijemni, audicije, nastupe.
Kroz radionicu ćete saznati koje glumačke metode koriste naši voditelji, kako se pripremaju za audicije i uloge koje igraju, tko im je najveća potpora i kritika u glumačkom poslu.
Radionica je namijenjena svima koji planiraju ići na studij glume, ali i onima koji se žele amaterski baviti glumom i naučiti više. Namijenjena je i svima koji su aktivni u dramskim skupinama, sudjeluju na dramskim natjecanjima (Lidrano). Kroz šest jednosatnih online radionica naučite osnove koje svaki glumac mora znati prije izlaska na daske koje život znače.
Radionica je besplatna, interaktivna i provodi se online petkom od 19,00 h.
Maksimalan broj sudionika je 20, a namijenjena je polaznicima do 25 godina.
Rok za prijavu je 29.4.2021.
Datumi održavanja Glumačke radionice – Cijeli svijet je pozornica
30. 4., 7. 5., 14. 5., 21. 5., 28. 5., 4. 6.
Svi zainteresirani mogu se prijaviti putem online obrasca https://forms.office.com/r/pHzG2MRaWx
Za sve dodatne informacije zainteresirani se mogu javiti na kulturnjak@udruga-impress.hr
Moderatorica radionice je Antonija Putić, kazališna producentica
Cijeli svijet je pozornica,
a svi muškarci i žene puki glumci;
imaju svoje izlaske i ulaske, i jedan čovjek
u svom vijeku glumi mnoge uloge,
a činovi su mu sedam razdoblja.
Kako vam drago, William Shakespeare
Ognjen Milovanović rođen je 21. 4. 1994. Glumu diplomira na ADU u Zagrebu 2018 godine. Iza sebe ima više od deset kazališnih predstava u raznim kazalištima (Kerempuh, Komedija, Hnk Vž, Žar ptica, Mala scena, Glumačka družina Histrioni). Glumio je u tri sezone “Crno bijelog svijeta” te iza sebe ima dugometražni film “Koja je ovo država?” redatelja Vinka Brešana. Više od dvije godine aktivno sudjeluje u sinkroniziranju animiranih filmova. Aktivni je sudionik smotre Lidrane kao dio komisije, a 2020. je dobio Nagradu hrvatskog glumišta za najbolje muško ostvarenje u drami do 28 godina.
“Prijemni ispiti na umjetničkim akademijama znaju biti velika enigma za polaznike zbog njenog sadržaja koji se izvodi u praksi, pa samim time ništa nije striktno definirano. Osobna iskustva znaju pomoći, ali mogu biti i zamka jer svaka osoba ima svoje jako izraženo mišljenje i dojam o prijemnom, te ga se treba čuvati. Točnije, ne treba im se slijepo vjerovati. Kao i u kazalištu te samoj umjetnosti općenito, individualnost je ono što nas čini posebnima. Kako ju ne izgubiti i kako biti svoj esencijalno je pitanje.” Ognjen Milovanović
Erna Rudnički rođena je u Bjelovaru. Diplomirala je glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, te je dobitnica Nagrade hrvatskog glumišta za najbolju glumicu do 28 godina u Hrvatskoj 2015. za uloge u autorskoj predstavi “Nevjerojatan događaj”. Dobitnica je nagrade za najbolju glumicu/glumca “Ivo Fici” na Festivalu glumca, te nagrade “Gumbek” za najbolju glumicu međunarodnog festivala kabareta “Gumbekovi dani” u Zagrebu. Glumi u kazalištu (Exit, Moruzgva, Histrioni, Knap, HNK Varaždin, Hit teatar…), na televiziji (“Kud puklo da puklo”, “Novine”, “Nemoj nikome reći”, “Crno-bijeli svijet”…) filmovima (“Vsi proti vsem”, “Posljednji Srbin u Hrvatskoj”, “Život je truba”, “Kosac”…). Godinama daje glas u crtićima na HRT-u (Lala u “Teletubbisima”). S kolegicama Tarom Rosandić i Marijom Kolb pokrenula je prošle godine projekt “6 glumica traži autora”, te organizira dramska čitanja “ČitanjaNJE” diljem Hrvatske. U slobodno vrijeme bavi se glazbom.
“Kako izabrati tekst? Koji je za mene najbolji? Kako na njemu raditi? Kako biti svoj? Sve su to pitanja koja more svakoga tko ima želju upisati glumačku akademiju, a na njih nije tako lako odgovoriti, jer pravila zapravo nema, no osobna iskustva onih koji su je upisali u svakom sličaju mogu vam pomoći, ohrabriti vas da sami u sebi pronađete odgovore.” Erna Rudnički
Ivan Ožegović rođen je 8. 7. 1989. Diplomirao je glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu 2014. godine. Iza sebe ima niz uzpješnih predstava, a posebno se ističu suradnje s redateljima Ivicom Buljanom i Tomažem Pandurom. Od filmskih i televizijskih uloga zapaženije su mu one u serijama „Počivali u miru“ i „Crno-bijeli svijet“, te filmovima „Broj 55“, „Winnetou 3“, „Mrtve ribe“. Od međunarodnih suradnji treba istaknuti suradnje s oscarovcem Danisom Tanovićem na seriji „Uspjeh“ i redateljem Ulijem Edelom na seriji „Der Club der singenden Metzger“. Pojavljuje se i u Netflixovoj seriji “Tribes of Europa”. U 2016. godini scenarij za film „Šrauba“ prolazi na HAVC-ovom natječaju, te je Ožegović prepoznat i kao scenarist. Godine 2019. postavlja autorski tekst „10 pjesama koje su označile kraj mog ljubavnog života“, za koju potpisuje i svoju prvu profesionalnu kazališnu režiju.
Godine 2021. režira predstavu „Njemački za početnike“ koju je napisao s Marulom Kuljišem. Veliki je ljubitelj knjiga i filmova, ali misli da su kuhanje i sport isto umjetnost tako da se u slobodno vrijeme bavi svačime, od janjetine preko badmintona do morskih plodova i rukometa.
“Što je gluma, kako ju vidjeti i razdvojiti dobru glumu od loše? Je li gluma napredovala u zadnjih pola stoljeća i koliko? Glume li najbolje najpoznatiji glumci ili ima genijalaca među glumcima za koje nismo čuli? Koja je razlika između kazališne i filmske glume? Jesu li američki glumci najbolji? Na ta i mnoga druga praktična i teoretska pitanja će vam pokušati naći odgovor ova radionica.” Ivan Ožegović.
Kulturnjak.hr projekt je koji provodi udruga Impress s partnerom Centrom za razvoj osobnih kompetencija i zaštitu ljudskih prava. Ukupan iznos projekta je 491.008,00 kn. Europska unija je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. iz Europskog socijalnog fonda sufinancirala iznos od 417.356,80 kn.
Sadržaj objave je isključiva odgovornost udruge Impress.